Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak si vybrat správný mobilní telefon?

Mobily dnes disponují řadou funkcí, které při výběru správného přístroje hrají klíčovou roli. Podívejme se proto, podle jakých kritérií správně vybrat ideální mobilní telefon právě pro nás. Mobilní zařízení již dávno neslouží pouze svému původnímu účelu, jímž bylo telefonování. Dnešní přístroje jsou doslova nabité technologiemi. Ty jsou označovány nejrůznějšími názvy a označeními. My se jim nyní podíváme na zoubek.

 

 

Je libo Smartphone?

Na počátku rozhodování je nutné si položit otázku, zda se spokojíme s "obyčejným" mobilním telefonem, nebo zda využijeme funkce, jež poskytují takzvané "chytré telefony". Ty disponují operačním systémem (nejčastěji Symbian, Windows Mobile, nebo Linux). Do těchto zařízení pak lze velice snadno doinstalovat nejrůznější aplikace, jakými jsou například textové či tabulkové editory, prohlížeče PDF, internetové prohlížeče, e-mailové klienty apod.

 

 

Důležité parametry mobilního telefonu

Při výběru mobilního telefonu je nutné rozlišit, co všechno je pro nás opravdu důležité. Tomu pak podřizujeme své priority. Například pro důchodce je naprosto zbytečný nejdražší přístroj s množstvím funkcí, které stejně nikdy nevyužije. Naopak teenager se bez nich prostě neobejde.

 

 

Typ konstrukce

Mobilní přístroje se z hlediska typu konstrukce rozdělují na tři základní skupiny - klasické, vyklápěcí véčka a posuvné. Dále se telefony dělí podle barevného provedení, které je u všech výrobců velmi pestré.

 

 

Výdrž telefonu aneb na délce záleží

Velice podstatným parametrem je výdrž telefonu v pohotovostním režimu a při hovoru. Hodnota je udávána pro jedno nabití akumulátoru. Oba tyto parametry výrobci ve svých materiálech udávají. Je však nutné počítat s tím, že uváděné hodnoty byly naměřeny v laboratorních podmínkách. Proto telefon v praktickém provozu vydrží podstatně méně.

 

 

Rozměry, velikost a hmotnost mobilních telefonů

Rozměry výrobci udávají v milimetrech ve formátu výška x šířka x tloušťka. Pokud mobil disponuje externí anténou (takových již mnoho není), pak se rozměr počítá bez antény. Hmotnost zařízení je udávána v gramech a týká se celého přístroje včetně baterie.

 

 

Displej a jeho parametry

Kvalita zobrazovacího prvku je velice podstatnou vlastností každého mobilního telefonu. Současné mobily takřka ve všech případech obsahují barevný displej. Monochromatické displeje již prakticky vymizely. Při výběru máme možnost volby mezi aktivním a pasivním displejem. Aktivní je přitom oproti pasivnímu daleko kvalitnější. Pohled do tohoto displeje je stejný ze všech úhlů náklonu telefonního přístroje, včetně přímého svitu slunce. Velice kvalitním typem zobrazovacího prvku jsou tzv. TFT displeje.

 

 

Rozlišení a jemnost displeje

Každý displej lze charakterizovat pomocí jeho rozměrů, počtu pixelů, jež je schopen zobrazit, aktivní plochou a jemností. Vždy platí, že čím je počet pixelů vyšší, tím více informací je displej schopen zobrazit. Aktivní plocha udává, jak velká část z celkového rozměru displeje je schopna zobrazovat data. Její rozměry jsou uváděny v milimetrech.

Jemnost displeje udává, kolik bodů je displej schopen zobrazit na jednom čtverečním centimetru. Čím větší číslo tento údaj skrývá, tím je displej jemnější a má výraznější rastr zobrazování.

 

 

Textové a multimediální zprávy

Všechny dnes dostupné přístroje podporují psaní krátkých textových zpráv v rozsahu 160 znaků. Většina z nich pak také nabízí psaní tzv. dlouhých zpráv. To znamená, že výsledný text se při odesílání rozdělí do bloků po 160 znacích. Příjemce pak obdrží SMS jako jeden celek.
Multimediální zprávy, takzvané MMS, umožňují odesílat společně s textem také obrázky, zvuky, nebo video. To vše lze vměstnat do jediné zprávy. Multimediální zprávy jsou však několikanásobně dražší než běžné SMS.
Mobily dnes běžně disponují pamětí pro uložení desítek někdy až stovek zpráv.

 

 

Telefonní seznam

Kontakty lze ukládat buď na kartu SIM, nebo do paměti telefonu. Adresář integrovaný v mobilu má velikou výhodu v možnosti přiřadit ke kontaktu více položek (několik telefonních čísel, adresu, e-mail apod.).

 

 

Propojení telefonu s ostatními zařízeními

Tento termín neznamená nic jiného než technologie, díky nimž lze telefon spárovat s ostatními zařízeními a sdílet mezi nimi data. Propojení lze realizovat například pomocí technologie Bluetooth(na vzdálenost do 10 metrů, zařízení na sebe nemusí mít přímou viditelnost), infraportu (vzdálenost do několika centimetrů, přístroje na sebe musí "vidět"), WiFi (do vzdálenosti cca 200 - 500 m), nebo přes datový kabel.

 

 

Přístup k Internetu

Drtivá většina mobilních telefonů nabízí připojení k internetu a wapu. Wap je, zjednodušeně řečeno, jakýsi internet v mobilu. Jeho stránky jsou přizpůsobeny pro malé displeje mobilních zařízení.

K připojení na internet nebo na wap nabízejí telefony mnoho technologií, jejichž implementace se u jednotlivých modelů liší. Všechny přístroje disponují technologií CSD (rychlost 9,4 kbps), kdy je přístup účtován za dobu připojení. Jeho nadstavbou je HSCSD nabízející vyšší rychlost.

Další technologie jsou již účtovány cenou za přenesená data. Jedná se o GPRS a rychlejší EDGE (až 384 kbps). Zatímco GPRS je dostupné na všech místech s GSM signálem, EDGE je zatím méně rozšířené.

 

 

Multimediální výbava

Mobily nejsou dnes jen zařízeními pro telefonování. Stále častěji nahrazují digitální fotoaparát nebo MP3 přehrávače s rádiem.
V případě digitálního fotoaparátu v mobilu je nutné dívat se, mimo rozlišení snímače, také na typ optiky fotoaparátu, možnost použití blesku apod. Užitečnou funkcí je možnost natáčet video sekvence. Důležitým parametrem je kapacita interní paměti v telefonu, případně její rozšiřitelnost prostřednictvím paměťových karet.
MP3 přehrávač a rádio v mobilu jsou velice příjemné funkce. Je však opět nutné hledět na dostatečnou kapacitu paměti pro hudební soubory.

 

 

Programy a Java aplikace

Převážná většina přístrojů obsahuje od výrobce vloženou základní programovou výbavu, která zahrnuje kalkulačku, převodník měn, budík, stopky a podobně. Tyto aplikace lze dále rozšiřovat prostřednictvím Java aplikací. Takto lze do telefonu doinstalovat kupříkladu hry, překladové slovníky, e-mailové klienty nebo cokoliv jiného. Technologii Java však musí telefon podporovat. Kromě Javy existují i jiné technologie. Ty u nás však nejsou příliš rozšířené.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nokia e52

(Frantisek Šperl, 11. 2. 2012 13:00)

Dobry den,chtel bych zakoupit Nokii E52,je tak hodne poruchova,jak se pise v recenzich.Dekuji

hodnocení stránek

(třídní, 19. 5. 2008 10:44)

Celkový dojem je příjemný, stránky jsou sladěny. Rubriku Novinky a ceník bych spojila dohromady. V rubrice jak vybrat telefon máš malý nedostatek - úprava nadpisu není stejná a text je příliš malý pro čtení. Hodnotím pozitivně, že nenacházím chyby, překlepy a odchylky od normy. Celkově hodnotím výborně.